24 Lis

Chapadla úřednického EU šimlu v názvoslový našich džemů

Vážení a milí,

po dnešní schůzce se zástupci Statní zemědělské a potravinářské inspekce, která u nás mimochodem  dopadla celkově na jedničku, se postupně bude muset měnit názvosloví některých našich produktů. Dnes začneme změnou názvu u džemů vyrobených z citrusů. Tam nám evropská legislativa umožňuje pouze jediný název a to MARMELÁDA. To znamená, že postupně měníme název z citronového a pomerančového džemu se zázvorem na CITRONOVÁ MARMELÁDA  a POMERANČOVÁ MARMELÁDA se zázvorem. Nebude to okamžitý skok, ale k 15.1.2017 již oba tyto produkty najdete pouze pod novými názvy.

Pozitivní pro vás je, že to nejdůležitější – obsah, se nemění.

24 Lis

DŽEMY A SIRUPY SLAZENÉ MEDEM – oslaďte si život s naší podzimní novinkou

Sladíte si čaj medem či zaháníte podzimní a jarní chřipku mlékem s kapkou medu? Vaše vánoční perníčky se bez medu rozhodně neobejdou a jejich medová vůně se line bytem ještě v lednu? Pak musíte ochutnat naši podzimní novinku roku 2016.

A co je tou onou novinkou? Džemy a sirupy slazené právě tímto přírodním “všelékem” – medem. Rozhodli jsme se zaexperimentovat a nahradit klasický bílý cukr medem. A je to skvělé.  Výsledkem je 6 druhů džemů a dva druhy sirupů s úžasnou chutí a vůni ovoce spojenou s lehce medovým nádechem.

Proč právě med? Tady by mohlo zaznít sto a jedna odpovědí a ještě bychom nevyčerpali celou studnici důvodů, proč je med vynikající přírodní sladidlo.

 • pozitivní vliv na naše zdraví,
 • přírodní sladidlo od včeliček,
 • obsahuje látky, které brání v množení bakterií a vypuknutí tak infekce,
 • obnovuje ztracenou energii, tedy takový životabudič,
 • změkčovadlo a kondicionér pro vaši pleť – ne nadarmo se přidává do různých hydratačních krémů na pleť i problematické akné u mladších.

Vidíte, med lze tedy využít nejen jako přísada do pokrmů, sladidlo nejen do nápojů, ale jako vhodnou prevenci před infekcemi, nebo už na případně vzniklé popáleniny a řezné rány. Zmírní otok, zamezí množení bakterií, ochladí ránu.

Máte chuť zkusit novinku, která vás “nakopne” do nového dne? Pak přijďte některou středu na farmářské trhy na Jiřáku v Praze 3. Od 7. 11. 2016 se džemy i sirupy postupně nabízejí i v kamenných prodejnách našich partnerů. V e-shopu se objeví listopadu (24. 11. 2016).

Které druhy máte vyhlížet?

 • mezi džemy hledejte chuť: višňovou, malinovou, ostružinovou, rakytníkovou, brusinkovou či pomeranč se zázvorem,
 • a mezi sirupy citrónový nebo bezinkový

Na závěr nám dovolte jeden malý tip. Křupavá tenounká palačinka s višňovým džemem, který je slazený medem. K tomu sklenice vlažného mléka s kapkou medu a den je kráááásný…

22 Lis

I s cukrovkou si můžete život osladit

Začněme troškou teorie. Cukrovka, odborně řečeno diabetes mellitus, 1. i 2.typu je onemocnění charakteristické nadměrným množstvím cukrů v krvi, se kterým si tělo nedokáže rozumně poradit. Současné odhady ukazují, že 1.typem trpí asi 0,4 % populace, 2.typem (jenž je častější u dospělých a obéznějších jedinců) pak asi 7 %. Léčba je doprovázena nejčastěji přísnou dietou, která mimo jiné nařizuje pouze 30 g cukru za den.

Cukrovka je bezesporu nepříjemné onemocnění, které je bohužel prozatím při dnešním stavu medicíny na celý život (s výjimkou těhotenské cukrovky). Ale nevěšte hlavu, i vy si můžete vychutnávat života a to i toho gastronomického, i přes přísnou “bez cukrovou” dietu.

Namítáte, že v potravinovém průmyslu na diabetiky není vždy myšleno. Rádi byste si taky dopřáli i nějakou tu sladkost – moučník, džem k snídani. Ale kde je najít? V regálech supermarketu na vás vykukují jenom cukrem slazené marmelády, oříškové a čokoládové pomazánky typu Nutella apod. Pak pro vás máme dobrou zprávu – existují džemy, které si můžete vychutnat i jako diabetici.

Představujeme vám džemy na váš stůl nebo také je můžete znát jako džemy pana Kvasničky. V naší široké nabídce nejenom džemů (nabízíme i domácí ovocné sirupy) můžete nalézt džemy se 100% ovocnou složkou.

Co opravdu NEnaleznete v nabízeném džemu pana Kvasničky:

 • přidaný cukr a to ani v podobě umělého sladidla,
 • příchuti a aromata – opravdu si zakládáme na čisté 100% chuti ovoce,
 • konzervanty a stabilizátory.

Džemy pana Kvasničky jsou však pro každého, kdo z nějakého důvodu omezuje slazení cukrem. Vždyť cukr je všude kolem nás téměř ve všem, co se dá jíst a pít. Proč ho tedy neomezit.

Maminky, i pro vaše nejmladší je džem skvělou snídaní či svačinkou do batůžku. Lze ho namazat na rohlík, přidat do bílého poctivého jogurtu nebo připravit nedělní piškotovou roládu s chutí jahod našeho džemu.

18 Lis

Kvasnička: To jsou i sirupy na váš stůl

O našich džemech už jste určitě slyšeli nebo četli. V naší nabídce se můžeme pochlubit 27 druhů džemů z přísně vybíraného ovoce. Ale stop všem džemům, o tom zase jindy. Dneska bychom vám rádi představili další oblast produktů, které u nás vyrábíme a dodáváme do více jak 85 obchodů po celé ČR. Jsou to ovocné sirupy.

Čím se mohou naše sirupy pochlubit?

 1. 33 % čerstvé ovocné šťávy, cukr, voda a kyselina citronová – nic dalšího v nich nenaleznete
 2. Vyrábíme pouze z plodů, nemacerujeme ani květy ani listy
 3. Nepoužíváme žádné konzervanty, ochucovadla či přírodní barviva.
 4. Nevaříme, pouze pasterizujeme na 73 stupňů, tím zachováváme mnoho zdravých látek
 5. Naše sirupy nejsou starší 30dní. Nevyrábíme na sklad.

A tak zapomeňte na ovocné koncentráty, kterých v supermarketu najdete nepočítaně. Pokud se chcete osvěžit vodou nebo sodovkou s dobrým domácím sirupem, pak neváhejte a vybírejte ze 7 druhů.(malinový, rakytníkový, černý a červený rybíz, citronový, pomerančový a černý bez)

A náš aktuální typ na váš stůl? Jednoznačně bezinkový s hřebíčkem a skořicí právě díky vůni skořice, která nám připomíná blížící se advent a Vánoce. Nejlepší je jako sladidlo do teplých čajů.

15 Lis

Džemy z lesa: Studnice našeho zdraví

Mezi džemy pana Kvasničky najdete i výběr chutí jednotlivých druhů lesních plodů – borůvky, ostružiny, maliny a brusinky. Kromě výtečné chuti na váš ranní rohlík, croissant či zpestření nedělního moučníků přináší i mnoho dalších výhod, o kterých bychom vás rádi informovali.

Lesní plody odebíráme v menší míře od českých dodavatelů, ale mnohem raději využíváme dodavatelů z Litvy. Lesy zde jsou mnohem hustší a zdravější než ty naše z České republiky, a tím je zaručena i lepší kvalita sesbíraného ovoce. A především jsou opravdu z lesa a ne skleníků či zahradních pěstíren.

Pojďme si dneska blíže představit naše makroživiny plné antioxidantů, co vám nesmějí uniknout na talíři.

Borůvky

Věděli jste, že borůvky jsou významným antioxidantem, který příznivě působí při léčbě rakoviny? Vědci zjistili, že obsahem cenných živin se borůvky řádi k jednomu z nejcennějších bobulí a vůbec ovoci, které se v našich končinách vyskytuje.

Zajímavostí může být, že listy borůvkovníků obsahuji glukokininy, a proto odvar či nálev z nich vyrobený se používá k léčbě slabší cukrovky.

Odvar z borůvek vám ale může posloužit i v případě kožních nemocí, zejména pak tolik obávané lupénce.

Maliny

Čím tmavší a sytější barvu maliny mají, tím více obsahují barviva, které je velmi silným antioxidantem. Využití malin hledejte zejména v případě horečnatých a zánětlivých onemocnění – například revma a zánět průdušek.

Tušili jste, že maliny jsou doporučovány i jako prevence před neléčitelnou Alzheimerovou chorobou?

Ostružiny

Zajímavostí je, že ještě do konce 20.století byly sbírány listu ostružiníku a ne jeho plody, jak se tomu děje dnes.

Bobule jsou opět plné důležitých antioxidantů, a tak by se měly stát pravidelnou součástí každé domácnosti, která chce žít zdravě.

Šťávu užijeme zejména pak při nachlazení, chrapotu, ale například i při zvětšené štítné žláze.

A pozor, nejen pro dámy, ukazuje se, že pravidelné užívání bobulí v jídle zpomaluje stárnutí, nejen v pleti, i orgány jsou regenerovány.

Brusinky

Nejznámější účinek brusinky, který je všeobecně mezi lidmi rozšířený, je právě na záněty močového ústrojí. Bobule mají antibakteriální efekt, čímž znemožní bakteriím se usadit na sliznici močových cest. Pomáhají tak v prevenci a samotné léčbě infekcí močového ústrojí.

A to stále není všechno. Pokud trpíte na opakované herpes viry nejen na vašich rtech, radujte se, brusinky vám mohou výrazně pomoci v boji s opary.

Zároveň jsou i prevencí proti vzniku zubních kazů a povlaků na sklovině našich zubů, tedy i omezí tvorbu zubního kamene.

Vidíte, není nad lesní ovoce. Ale v zimním období se nám ho zrovna moc nedostává, proč si tedy nedopřát várku antioxidantů v něčem tak lahodném jako je džem z nich připravený?

11 Lis

Vaříme s džemy pana Kvasničky

Také rádi mlsáte? Moučník ke kávě či po nedělním obědě nemůže rozhodně chybět na vašem stole? Pak čtete správný článek. Připravili jsme pro vás krátkou ukázku, jak zužitkovat naše džemy od p. Kvasničky jinak, než je jen namazat na chleba k snídani či přimíchat do bílého jogurtu. Inspirujte se dnešním moučníkem, kde nemůže chybět chuť džemu. Věřte, že tím mile překvapíte vaši očekávanou návštěvu.

Výhodou přidání džemu do vašeho moučníku je jeho lahodná ovocná chuť a přitom nemusí být zrovna sezóna vámi použitého ovoce. Vytvořte si léto s vůní meruněk uprostřed prosince. Pokud džem přidáte přímo do těsta, budou se sousta jemně táhnout a rozplývat na jazyku. Konec je tak suchým buchtám, které zapíjíte kávou.

Tradiční řezy s džemem

Pro přípravu těsta na osvědčenou klasiku budete potřebovat: 200 ml polotučného mléka, 150 g mletých mandlí (můžete zkusit nahradit i jinými druhy), 250 g cukru (krupice nebo i krystal), 350 g polohrubé mouky, 1 lžičku jedlé sody a samozřejmě 5 lžic vašeho oblíbeného džemu pana Kvasničky.

Na polevu pak nezapomeňte na 100 g poctivého másla (žádný ztužený margarín), 2 lžíce cukru, 25 ml polotučného mléka, 20 g kakaa a 2 lžíce vanilkového pudinku (můžete zkusit i jinou příchuť).

A pozor, opravdu pečete bez vajíček, neřádil nám tu tiskařský šotek.

A jak na pracovní postup?

Nemusíte se bát, dnešní moučník připravíte jednoduše, rychle a s minimem špinavého nádobí. Tj. něco, po čem touží každá kuchařinka.

Mléko na těsto smíchejte se všemi ingrediencemi kromě mouky (a samozřejmě ne těch na polevu). Dobře promíchejte a pak po trochách přisypávejte mouku. Těsto bude ve výsledku lehce lepivé. Rozprostřete na vymazaný plech či pečící papír. Pečte na 170°C po dobu asi 30 minut.

Zatímco korpus chladne, připravte si polevu. Stačí smíchat cukr s mlékem, rozmíchat kakao s vanilkovým práškem. Lehce povaříte a nalejete na zchladlý korpus. A můžete začít hodovat.

Náš tip s Kvasničkou: Komu džem nestačí v těstě, může korpus rozkrojit na dvě poloviny, pořádně promazat vrstvy jiným druhem džemu, přiklopit. Analogicky opět přelijete polevou, dozdobíte plátky oříšků a lahodný moučník je na světě. Dobrou chuť.

08 Lis

Zamyšlení – Co vlastně znamená slovo PŘÍCHUŤ

Zkusili jste se někdy projít supermarketem a kromě zběsilého týdenního nákupu si důkladně prohlédnout jednotlivé etikety a obaly potravin? Schválně si někdy zkuste, až budete mít více času, zastavit, rozhlédnout a spočítat, na kolika obalech a v seznamu ingrediencí se setkáte s nějakým z následujících spojení:

 • příchuť černého rybízu minimálně 2 %
 • přírodní aroma
 • podíl ovocné složky minimálně 3 %
 • řepný extrakt
 • přidané aroma citrusů

A co takhle CHUŤ. Kde je vlastní chuť ovoce? O té se nikde nepíše. S tou přece každý počítá. Ale co dělat, když dáte do džemu jen 25% ovocné složky a cukru, aby to bylo za dobrou cenu a ono to nevoní a nemá žádnou chuť a je to jenom příšerně sladké. Nebo dokonce děláme např. jahodový džem z úplně jiného ovoce a ono to nechutná po jahodách. Ale co s tím? No přeci tam přidáme chuť (PŘÍCHUŤ) přírodního aroma. A je to.

Co tedy u džemů pana Kvasničky rozhodně naleznete

 • vlastní, přirozenou chuť pečlivě vybíraného ovoce od prověřených nejen českých dodavatelů
 • nadstandardně vysoké procento (80%) ovoce, které nám chuť zajistí
 • nízký obsah cukru – maximální obsah je 20 %, který nám chuť ovoce nesebere(výjimku tvoří pouze džemy k vánočnímu lepení například lineckého cukroví, zde naleznete až 40 % podílu cukerné složky a citrusy),
 • džemy bez přidaného cukru – džemy pro diabetiky, pro maminky co svým dětem ještě cukr nedávají nebo pro ty co cukr prostě vyloučili za svého jídelníčku – prostě 100% ovoce
 • jablečný pektin, který slouží k zahuštění džemů
 • toť vše
04 Lis

Brusinka je nejzdravější ovoce

Stačí se projít po lese, a to nejen u nás v České republice, a nelze si v letních měsících nevšimnout malých keříků obsypaných červenými bobulkami nápadně připomínající známější borůvku.

Ani nám neunikla tato rostlina, proto v naší nabídce džemů od pana Kvasničky naleznete i brusinkový džem. Ale není to jen chuť pečlivě sbíraného ovoce od dodavatelů z Pobaltí, co ho dělá výjimečným. Věděli jste, že brusinka je jedno z nejzdravějších ovocí v našich končinách?

Pojďme se vydat na menší exkurzi po stopách vitamínů, antioxidantů a léčivé moci této malé červené rostliny.

Co všechno plod brusinky v sobě skrývá?

 • vitamíny skupiny A, B i C,
 • minerální látky, jako například: draslík, hořčík, vápník, fosfor, železo a sodík,
 • vlákninu,
 • antioxidanty.

Říkáte si, že to je sice pěkný výčet různých látek, ale na první pohled vám to nic moc neříká. Rádi vám vysvětlíme, co tento “zázračný mix” umí s vaším tělem.

Pálení močových cest má červenou

Nejznámější účinek brusinky, který je všeobecně mezi lidmi rozšířený, je právě na záněty močového ústrojí. Bobule mají antibakteriální efekt, čímž znemožní bakteriím se usadit na sliznici močových cest. Pomáhají tak v prevenci a samotné léčbě infekcí močového ústrojí.

Perličkou je, že vám pomohou i v případě průjmu či problému s inkontinencí.

Kazy a viry, třeste se

A to stále není všechno. Pokud trpíte na opakované herpes viry nejen na vašich rtech, radujte se, brusinky vám mohou výrazně pomoci v boji s opary.

Zároveň jsou i prevencí proti vzniku zubních kazů a povlaků na sklovině našich zubů, tedy i omezí tvorbu zubního kamene.

Elixír mládí

Nejen pro dámy zde máme poslední zajímavost ze světa brusinek. Vzhledem k velkému obsahu antioxidantů brusinka ochrání naše tělo před volnými radikály, čímž zmírňuje případné účinky stárnutí. A to nejenom pleti, i vaše orgány se budou cítit mladistvěji při pravidelné konzumaci brusinek.

Opravdu si myslíme, že snídaně v podobě brusinkového džemu nám dodá tolik potřebných látek, že můžeme směle vyrazit vstříc všem virům a bacilům všedního dne.

01 Lis

První muž, který vaří džemy – příběh na pokračování

Vážení a milí, jmenuji se Tomáš Kvasnička a jsem první muž co se živí vařením džemů a sirupů. Tady je můj příběh.

K rozhodnutí vařit dobré domácí džemy mne vedly mne k tomu tři důvody. Moje děti, stav mé pracovní mysli a to že rád vařím a mám rád dobré jídlo.

Děti. Ve chvíli, kdy trochu povyrostou do věku, kdy jedí to co Vy, tak jim chcete dát to nejlepší a z Vašeho pohledu to nejzdravější co je možné. Z vlastní zkušenosti víte, že na zeleninku většinou moc nejsou s čerstvým ovocem je to podobné a luštěniny a podobné, relativně zdravé potraviny, do nich skoro nedostanete. A svět kolem nich nabízí nepřeberné množství lákadel a dobrot. A tak se začnete zajímat o to, co vlastně jíte i Vy. Koupíte si lupu, abyste přečetli to drobné písmo na obalech, k ruce si vezmete Google a jdete na to. Najednou, při rozluštění těch odborných názvů a plejády „Eček“ zjišťujete, co vlastně jíte, co se do potravin a některých (ne)potravin dává, aby to vypadalo a především chutnalo jako oříškové oplatky, mléčná čokoláda, játrová paštika nebo cokoliv jiného co máte rád Vy nebo Vaše děti. No a my narazili na jahodový džem obarvený KARMINEM (rozemletými, sušenými brouky) a černorybízový sirup s obsahem 0,6% černého rybízu. To byly dva extremní případy, které mne nastartovali k tomu, abych se zamyslel nad tím jak tuto situaci řešit.

Práce, kterou jsem dělal, nebavila a vlastně jsem hledal, co bych mohl dělat jiného, aby mne to bavilo a zároveň naplňovalo pocitem, že to co dělám, má smysl.

Vaření a dobré jídlo mne provází mým celým životem. Zpočátku jsem se koukal se pod ruce mé milované babičky Anny, sledoval postupy, ochutnával a ukládal do své chuťové banky, vytvářel návyky, které jsem pak zdokonaloval při vaření na koleji při studiu na vysoké škole. Prostě mám rád poctivě uvařené jídlo z těch správných surovin.

Nakonec jsem se rozhodl, že spojím všechny tři důvody a otevřel jsem si obchod s dobrým a poctivě vyrobeným jídlem. Ale to jsem nevěděl co je to pracovat s potravinami.

Pokračování za týden…